Wspólny list Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego dotyczący szczepień dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19.
Informacja
Przedszkolaki świętują Światowy Dzień Pluszowego Misia
25 listopada przedszkolaki wraz z klasą „0” obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji wszystkie dzieci przyniosły do szkoły swojego ukochanego pluszaka.
Przede wszystkim przedszkolaki poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie oglądały bajki i bawiły się przy piosenkach: „Pluszowy Miś”, „Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Ja jestem niedźwiadek”, „Dwa malutkie misie”, „Jadą, jadą misie”. Brały też udział w zabawach ruchowych, konkursach i malowały przepiękne prace plastyczne.
Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwe, że mogły spędzić tyle czasu ze swoimi ukochanymi misiami oraz pokazać je koleżankom i kolegom. Mamy nadzieję, że to misiowe spotkanie zostanie w ich pamięci na długo.
1
Andrzejki z pluszowym misiem w klasie III
25 listopada w klasie III zapanowała bajkowa i magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były klasowe andrzejki połączone z obchodami Dnia Pluszowego Misia. Była to doskonała okazja do radosnych zabaw i tańców przy skocznej muzyce. Dzieci obejrzały prezentacje o historii misia oraz o tradycjach andrzejkowych. Wykonały przy tej okazji zadania z kodowania. Jednak największą atrakcją cieszyły się wróżby, w których mogły poznać swoją przyszłość. Pod koniec zabawy, pełni radosnych wrażeń, uczniowie odpoczęli przy słodkim poczęstunku.
Tańce i wróżby andrzejkowe sprawiły dzieciom wiele radości, pobudziły ich wyobraźnię, pozwoliły oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
9
Konkurs przyrodniczo - ekologiczny w kl. II
Po wakacyjnej przerwie uczniowie klasy II wrócili do tradycji konkursów klasowych pn. „Klasowy Mistrz…”, które sprawdzają ich wiedzę i umiejętności w różnych dziedzinach.
Pierwszy z serii konkurs odbył się 24 listopada. Tym razem uczniowie napisali test z zakresu przyrody i ekologii, w którym odpowiedzieli na 15 pytań. Bezbłędnie (!) napisał Franciszek Kosturek, który został „Klasowym Mistrzem Wiedzy Przyrodniczo – Ekologicznej”.
Serdecznie gratulujemy!!
4
By uczcić Niepodległą… Konkurs recytatorski w kl. III
We wtorek 23 listopada uczniowie klasy III wzięli udział w konkursie recytatorskim poezji patriotycznej. Na wstępie dzieci obejrzały prezentację o historii odzyskania przez Polskę niepodległości. Następnie, po odśpiewaniu piosenki ,,Pięknie żyć”, uczestnicy konkursu recytowali wiersze o naszej ojczyźnie. Wszyscy pięknie zaprezentowali przygotowane przez siebie utwory. A oto laureaci:
Miejsce I - Ewelina Sudoł, Weronika Chudzik,
Miejsce II - Julia Pikor, Julia Kopeć, Marcin Bałut,
Miejsce III - Kornelia Baran, Wiktoria Marut, Kacper Krawiec, Bartłomiej Sołtys, Wiktor Chudzik, Michał Kachel.
Serdecznie gratulujemy!!
13
Miesiąc listopad – pamiętamy o bliskich zmarłych i o obrońcach Ojczyzny
„Pamiętamy – dzisiaj i zawsze” … Takie przesłanie towarzyszyło nam podczas pierwszych dni listopadowych, kiedy wspominamy tych wszystkich, którzy już odeszli. Po raz kolejny Samorząd Uczniowski zatroszczył się o to, aby na wielu grobach zapaliły się znicze, symbolizujące pamięć o zmarłych, którzy związani byli z naszą szkołą.
Ponadto uczniowie klasy IV z p. Katarzyną Stanowską wybrali się pod pobliski pomnik nieznanego żołnierza, aby poprzez troskę o to miejsce wyrazić szacunek wszystkim tym, którzy niegdyś ginęli za ojczyznę, a ich ciała złożone są w bezimiennych grobach. Była to również okazja do przeprowadzenia ciekawej lekcji patriotyzmu w związku z przypadającym 11 Listopada Świętem Niepodległości. Wyrazem naszego przywiązania do Ojczyzny stały się również biało – czerwone flagi, które w tym dniu pojawiły się w naszych domach.
10
„Tymoteusz wśród ptaków” w iTeatrze
28 października 2021 r. uczniowie klasy II obejrzeli kolejne przedstawienie w ramach programu Internetowy Teatr TVP dla Szkół. Tym razem sztukę „Tymoteusz wśród ptaków” wystawił Lubuski Teatr z Zielonej Góry.
Było to barwne, dynamiczne i zabawne przedstawienie, uczące odpowiedzialności i empatii. Naszym uczniom podobała się również wizualna i muzyczna strona inscenizacji, co sprawiło, że wciągnął ich świat zwierzęcych bohaterów i przemienił widowisko w kolejną, ciekawą przygodę z iTeatrem w naszej szkole.
OGŁOSZENIE
Drodzy Rodzice , Uczennice i Uczniowie.
Ze względu na sytuację epidemiczną w szkole, dzień 9 i 10 listopada 2021 r. są dniami wolnymi od zajęć lekcyjnych.
Podstawa prawna:- § 5.1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego.
Dzień 24 i 25 maja 2022 r. /tj. wtorek i środa/ zaplanowane w kalendarzu szkolnym jako dodatkowe dni wolne, po konsultacji z Wójtem Gminy Jeżowe, zostały przeniesione na najbliższy wtorek i środę.
W konsekwencji szkoła wznowi zajęcia stacjonarne od poniedziałku 15 listopada 2021 r.
1. W dniach wolnych od zajęć szkoła zapewni opiekę w świetlicy szkolnej dziecku, ze względu na czas pracy rodziców. W takiej sytuacji proszę o kontakt telefoniczny z wychowawcą klasy lub z dyrektorem szkoły.
2. W dniach wolnych szkoła będzie prowadzić niektóre zajęcia on-line dla uczniów. Plan zajęć zdalnych będzie systematycznie zamieszczany w dzienniku elektronicznym w panelu : „zadania domowe”.
3. W dniach wolnych bardzo proszę wszystkich uczniów o przestrzeganie powszechnych ograniczeń sanitarnych /maseczki, dystans, dezynfekcja/, natomiast uczniowie objęci kwarantanną muszą pozostać w domu. Warunki odbywania kwarantanny zamieszczone są poniżej
Dodatkowa przerwa w zajęciach, może pomóc w przerwaniu transmisji wirusa, który w ostatnich dniach dezorganizuje normalną pracę szkoły.
Z poważaniem,
Zygmunt Kowalski
Dyrektor Szkoły
Informacja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nisku dla rodziców
INFORMACJA
Drodzy Rodzice , Uczennice i Uczniowie.
Informuję, że zgodnie z decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nisku od dnia 5 listopada 2021 r. /piątek/ do dnia 8 listopada 2021 r. włącznie /poniedziałek/ uczniowie klasy II, V, VI, VII i VIII zostali objęci obowiązkową kwarantanną. Bardzo proszę o zapoznanie się z informacją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nisku, która dotyczy warunków odbywania kwarantanny.
W związku z tym w najbliższy piątek i w poniedziałek dla uczniów tych klas będą prowadzone lekcje on-line wg obowiązującego podziału godzin.
Zajęcia dla dzieci z oddziałów przedszkolnych, kl. I, kl. III i kl. IV będą prowadzone w budynku szkolnym w trybie stacjonarnym.
Z poważaniem,
Zygmunt Kowalski
Dyrektor Szkoły
Informacja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nisku dla rodziców
Pasowanie na ucznia
13 października 2021 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Pierwszaki bardzo dobrze przygotowały się do swojego pierwszego występu, wzorowo recytowały, śpiewały, odpowiadały na pytania i tańczyły. Po części artystycznej odbyło się ślubowanie i oficjalne przyjęcie uczniów do naszej szkolnej społeczności przez p. Dyrektora Zygmunta Kowalskiego.
Uroczystość przygotowała p. Grażyna Pikor.
10
Wycieczka do Bochni i Krakowa
Długo oczekiwana wycieczka do Bochni i Krakowa odbyła się 14 października 2021 r. Bardzo wczesnym rankiem sprzed budynku szkoły udaliśmy się w podróż.
Pierwszym punktem było zwiedzanie najstarszej w Polsce kopalni soli w Bochni. Po spotkaniu z przewodnikami zwiedzanie rozpoczęło się od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Zjazd windą na głębokość 212 m zrobił na niektórych duże wrażenie. Następnie na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzała kilometrową trasę pomiędzy szybami Campi i Sutoris.
Kolejną atrakcją było zwiedzanie kaplicy św. Kingi, gdzie uczniowie poznali legendę o pierścieniu św. Kingi i odkryciu soli na bocheńskiej ziemi. Ostatnią podziemną atrakcją był rejs łódką, podczas którego uczestnicy sami mogli sprawdzić, jaki smak ma woda.
Zwiedzanie kopalni to ciekawa podróż w czasie, w którą zostali zabrani uczniowie poprzez ciekawy przekaz pani przewodnik wspomagającej się projekcją multimedialną trasy turystycznej. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. W pamięci zwiedzających na długo pozostaną przekazane informacje i obrazy. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, gdzie czekał smaczny i gorący obiad. Na koniec każdy miał czas na zakup pamiątek. Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą podziemną lekcją oraz świetną zabawą.
W wyśmienitych humorach udaliśmy się do królewskiego miasta – Krakowa. Tu zwiedziliśmy dziedziniec na Wawelu, przywitaliśmy się ze Smokiem wawelskim. Udaliśmy się również do Sukiennic i wysłuchaliśmy hejnału z kościoła Mariackiego. Następnie obeszliśmy Rynek Główny, podziwiając pięknie przystrojone konne dorożki i ogromne ilości gołębi. Końcowym punktem zwiedzania było Narodowe Muzeum. Pełni wrażeń i zadowolenia z zakupionych pamiątek udaliśmy się w drogę powrotną.
Zwiedzanie Krakowa było tym przyjemniejsze, że dopisała nam słoneczna pogoda. Naszą wyprawę udokumentowaliśmy szeregiem zdjęć.
Wycieczkę zorganizowała pani Barbara Drelich – Scilanga, a ponadto opiekę na uczniami sprawowały panie: Bogumiła Lesiczka, Alina Kobylarz i Justyna Ziober.
15
„Rutka” w iTeatrze
11 października uczniowie VII i VIII klasy obejrzeli kolejną inscenizację w programie Internetowy Teatr TVP dla Szkół. Przedstawienie pt. „Rutka” było skierowane do trochę starszych widzów, gdyż mieliśmy okazję poznać tragiczny los dziewczynki, która w czasie II wojny światowej mieszkała w getcie. Zderzenie jej postaci ze współczesnością wyraźnie pokazało, że stare mury kryją w sobie niejedną historię, którą warto odkryć.
Przedstawienie przygotowali artyści z Teatru Lalek „Arlekin” w Łodzi.
Spotkanie koła czytelniczego „Bookersi”
7 października odbyło się pierwsze spotkanie Szkolnego Koła Czytelniczego „Bookersi”. W tym roku tworzy je grupa dziewczyn z V i VI klasy, które chętnie i dużo czytają.
Pierwsze spotkanie odbyło się w szkolnej bibliotece. Była to okazja, aby poznać zasoby biblioteki oraz porozmawiać o książkach, które udało się przeczytać podczas wakacji. Nowa grupa wybrała pierwszy utwór do czytania - powieść Hanny Ożogowskiej „Za minutę pierwsza miłość”.
Szkolne Koło Czytelnicze prowadzi p. Małgorzata Wyka.
Najaktywniejszy czytelnik września
Po wakacyjnej przerwie wracamy do naszego szkolnego konkursu na „Najaktywniejszego czytelnika miesiąca”. We wrześniu najwięcej książek, aż dziewięć! – przeczytała Weronika Chudzik z klasy III. Serdecznie gratulujemy!
Zapraszamy wszystkich uczniów do szkolnej biblioteki, gdzie znajdziecie ciekawe pozycje książkowe! Warto również w kolejnych miesiącach powalczyć o tytuł „Najaktywniejszego czytelnika”. Zawsze czekają na Was upominki i pamiątkowe dyplomy.
Nad przebiegiem konkursu czuwa p. Alina Kobylarz.
Czwartoklasiści dbają o środowisko
W akcję Sprzątanie Świata włączyli się również uczniowie klasy IV. Nie tylko zbierali śmieci w najbliższej okolicy, ale również przygotowali w grupach plakaty promujące zachowania proekologiczne. Swoje prace powiesili na korytarzu, a ich hasło przewodnie brzmi: „Dbajmy o naszą planetę!”. W ten sposób zachęcają szkolną społeczność do troski o Ziemię - nasz wspólny dom.
Uczniów przygotowała p. Grażyna Pikor.
3
„Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”
„Z ortografią na co dzień” – projekt w klasie V i VI
Od początku września uczniowie V i VI klasy zaczęli realizować projekt pn. „Z ortografią na co dzień”. Głównym założeniem tego projektu jest szlifowanie umiejętności ortograficznych uczniów, gdyż pisownia – zwłaszcza trudnych wyrazów, może sprawić niemałe problemy. W tym celu uczniowie założyli własne „Kalendarze ortograficzne”, częściej pracują ze słownikami, rozwiązują dodatkowe zadania, rebusy i krzyżówki, ćwicząc pisownię.
Pod koniec września zorganizowano również turniej klasowy pt. „Ortograficzne potyczki”, podczas którego uczniowie rozwiązywali w grupach zestawy zadań, starając się unikać jakichkolwiek błędów. W klasie V najlepsza okazała się grupa Oli, Andżeliki i Jakuba, zaś w klasie VI - grupa Magdy, Dawida i Kryspina. Gratulujemy!
Naszym celem jest zorganizowanie na wiosnę turnieju międzyklasowego, zanim to jednak nastąpi – czeka nas intensywna praca i rozwijanie umiejętności ortograficznych.
11
Sprzątanie Świata 2021
23 września uczniowie I i II klasy dołączyli do akcji Sprzątanie Świata – Polska 2021. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Myślę, więc nie śmiecę”.
Nasi uczniowie pokazali, że każdy może dołączyć do tej szczytnej akcji, posprzątać swoją okolicę i tym samym zadbać o najbliższe otoczenie. Rąk do pracy nie brakowało! Wszyscy z zapałem przystąpili do działania! Uczniów wspomagały p. Grażyna Pikor i p. Katarzyna Stanowska.
4
17 września 1939… Pamiętamy
Jak co roku w naszej szkole podczas pierwszych tygodni wrześniowych upamiętniamy ofiary II wojny światowej. Podczas lekcji historii przypominamy uczniom ważne, chociaż tragiczne wydarzenia z 1939 roku. Jest to zatem okazja do pogadanki o ówczesnej sytuacji Polski, o ludziach, którzy walczyli za naszą ojczyznę i o wartościach, za które ginęli nasi przodkowie. Filmy i prezentacje przybliżają uczniom w przystępny sposób ówczesną rzeczywistość i pozwalają zgłębiać wiedzę o historii XX wieku.
Lekcje historii przygotowuje p. Bogumiła Lesiczka.
Godziny pracy biblioteki