5 października 2022 roku nasi uczniowie i ich koledzy ze szkoły w Cholewianej Górze uczestniczyli w wycieczce do Sandomierza i Baranowa Sandomierskiego.
Zamek Królewski w Sandomierzu, Trasa Podziemna, Brama Opatowska, Ucho Igielne, Wąwóz Lessowy, Góry Pieprzowe, Zamek w Baranowie Sandomierskim - zwany małym Wawelem, to tylko kilka z licznych atrakcji naszej wycieczki. Zmotywowani napiętym planem dnia wyruszyliśmy we wczesnych godzinach rannych.
Sandomierz przywitał nas piękną pogodą. Seminarium, do którego zostaliśmy zaproszeni przez księdza rektora, pokazywał nam diakon Mateusz. Księgozbiór Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu liczy ok. 200 tysięcy woluminów, wszyscy z zainteresowaniem słuchali o 500 letnich księgach znajdujących się w tym zbiorze.
Następnym punktem naszej wycieczki była podziemna trasa, ten zespół dawnych piwnic o długości 470 m i najgłębszym wyrobisku znajdującym się na głębokości 12 m oglądaliśmy z wielkim zaciekawieniem. Wysłuchaliśmy również najsłynniejszą z legend o sandomierskiej bohaterce Halinie Krępiance, która kosztem własnego życia uratowała miasto przed oblegającymi je Tatarami. Po tej pełnej wrażeń wędrówce słynnymi lochami udaliśmy się na Zamek Królewski, gdzie dalej zgłębialiśmy historię zamku i Sandomierza, podziwiając jednocześnie wystawę w zamkowym muzeum.
Kolejnym punktem w naszym grafiku była Brama Opatowska. To jedna z niegdyś czterech bram wchodzących w kompleks murów obronnych Sandomierza, wzniesiona w 1362 r. przez króla Kazimierza Wielkiego. Wspinając się po 129. schodkach, dotarliśmy na szczyt bramy, skąd mogliśmy podziwiać panoramę Sandomierza.
Po pysznym obiedzie podekscytowani ruszyliśmy w dalszą trasę. Kolejnym punktem wycieczki był Wąwóz Lessowy Świętej Królowej Jadwigi - to około półkilometrowy wąwóz lessowy, a maksymalna wysokość u jego wylotu wynosi ponad 10 m. Jest to wspaniały pomnik przyrody. Z niedowierzaniem patrzyliśmy na wyżłobione przez wodę strome ściany wąwozu i wysłuchaliśmy historii powstania tego miejsca. Niejeden z naszych wychowanków poczuł lekkie ukłucie zazdrości, gdy usłyszał, iż wąwóz ten przemierza część sandomierskich uczniów w codziennej drodze do szkoły.
Po przepięknym wąwozie czekała nas wizyta w jeszcze jednym szczególnym miejscu ziemi sandomierskiej - w Górach Pieprzowych.
Złota polska jesień w tym rezerwacie przyrody zachwyciła każdego z uczestników naszej wycieczki i chociaż Pieprzówki kondycyjnie są wymagające, każdy z nas był zachwycony widokami. Usiedliśmy tu na chwilę i wysłuchaliśmy opowieści Pani Agnieszki Lipiec - naszej przewodnik, z którą zwiedzaliśmy Sandomierz i okolice. Dziękując jej za zaangażowanie, wiedzę i fascynujące legendy i historie, odśpiewaliśmy tradycyjne „hip hip hura!”, w ten sposób żegnając się z panią przewodnik i Sandomierzem.
Uwieńczeniem naszej wycieczki był Zamek w Baranowie Sandomierskim – piękna, wzniesiona w XVI w budowla, która zawdzięcza najprawdopodobniej swój kształt włoskiemu architektowi i rzeźbiarzowi Santi Gucci`emu. Historia zamku jest nieprawdopodobna i fascynująca, kto był, to miał okazję ją poznać.
Wycieczkę zorganizowała p. Justyna Ziober. Opiekę nad uczniami sprawowali również p. Agnieszka Baran, p. Barbara Drelich – Scilanga, p. Bogumiła Lesiczka, ks. Grzegorz Stępień